NOVINKY

Všechny fotoromány nalezneš -> tady

Ještě spoustu věcí o mně nevíš. Ale pár jich můžeš zjistit->>tady


STORM DANCE STUDIO

-Mistři ČR 2010-
Muzikál

29. srpna 2009 v 20:30 | TToooMM |  ->Muzikály

Muzikál


Slovo muzikál pochází zkrácením anglického slovního spojení musical comedy, které označovalo v 1. pol. 20. století revue s humoristickými a pěveckými čísly, jež mnohdy neměla souvislý děj.
Muzikál je film nebo divadelní představení, ve kterém hrají výraznou složku činohra, hudba tanec. Muzikáloví herci tak musí být dobří činoherci, zpěváci i tanečníci zároveň. Muzikál může být celozpívaný, nebo se v něm střídají zpěv a mluvené slovo. Stejně tak může být muzikál celotančený (vznikla i představení, jež se více blíží baletu) nebo v něm nemusí být balet obsažen vůbec.


Historie
Muzikál vznikl v USA z různorodých kořenů, z nichž významnou složkou byly opereta, ale také singspiel, revue (výš zmíněná musical comedy) apod.
Jako první muzikál vůbec je označována Show boat (česky Loď komediantů) z roku 1927 v New Yorku, jež kromě písní obsahuje i jednotící příběh herců putujících po Misissippi a vyjadřuje se i k rasovým otázkám v americké společnosti. Úspěch Show boat podnítil řadu dalších autorů k práci, takže od 30. let do současnosti vznikly stovky nejrůznějších hudebních produkcí. Hudební výraz muzikálu byl postupně ovlivňován jazzem, klasickou hudbou, rockem a moderní pop music. Nedůležitějším místem vývoje muzikálu byla newyorská Broadway a její divadla. Řada muzikálů byla později úspěšně zfilmována.


Český muzikál
Hudební a divadelní vědci obvykle označují za jediný muzikál srovnatelný kvalitou se zahraniční produkcí filmový muzikál Starci na chmelu. Do roku 1989 byl vývoj žánru značně ideologicky omezován. Od 90. let byly v Českuprodukovány mnohé zahraniční muzikály a vznikla i řada původních, divácky často populárních představení. Ty se však velmi liší svou kvalitou. Především jsou velké rozdíly mezi původními muzikály, které vznikají na stálých divadelních scénách po celém Česku. V městských a oblastních divadlech jsou většinou produkce kvalitnější, většinou se obejdou bez mediální podpory a jsou v nich obsazováni hlavně stálí herci jednotlivých souborů. Na rozdíl od toho vznikla i řada komerčních muzikálů, které sází na bohatou výpravu a obsazování známých tváří a rozsáhlou mediální kampaň, avšak kvalita nebývá často moc vysoká. Ale ne vždy je toto tvrzení pravdivé. už jen z tohoto komerčního důvodu jsou muzikály známější a tím pádem i navštěvovanější a divák si z představení odnáší pocit, že viděl "muzikál plný hvězd".

Od 90. let vznikly legendární muzikály Jesus Christ Superstar a Draula. Dále pak Evita, Vlasy (Hair), Pomáda, Kleopatra, Tři mušketýři, Golem, Angelika, Tajemství, Jack Rozparovač, Hamlet, Galileo, Touha a v neposlední řadě Adéla ještě nevečeřela či Mona Lisa a mnoho další....

Některé muzikály jsou horší jiné zase lepší, ale každý dá mnoho práce... Úplně nejdříve napsat hudbu a scénář, texty písní apod.. Potom náhrát hudbu a demosnímky.. A později vybrat obsazení, nazkoušet, připravit kostýmy, kulisy, světla, prostě celou scénu, a nakonec herci a zpěváci musí co nejlépe prezentovat nové dílo. Každý muzikál se velmi složitě připravuje a určitě stojí za návštěvu...

Tak to by bylo k vysvětlení asi vše, já doufám, že se vám muzikály líbí nebo brzy začnou. Já osobně mam tento žánr divadla i filmů nejraději...


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Kolik jste viděli muzikálů?

Žádný
1
2
3
4
vícééé...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama